This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!
Want to support this website? Click here and add some funds! Your money will then be used to pay for any of our services, including removing this ad.
Na temat techniki nocna rozprawka - Laj.c0.pl
08
Lut
2012
Jeśli nie chce Ci się czytać całości przewiń stronę w dół, znajdziesz tam linki pod którymi można przeczytać krótkie i treściwe informacje na temat rymów.


Wiele osób pisze teksty. Jedni robią to dla zabawy, inni chcą je nagrywać i pokazać szerszej publice. Zaczynają od kawałka dla dziewczyny czy też po prostu spisania na kartce tego co czują w danej chwili. Pełni podziwu wobec swojego talentu wrzucają tekst na forum rapowe aby pokazać swoje dzieło. Tam zostają zmieszani z błotem przez użytkowników którzy tylko czekają aby wyśmiać słaby tekst i jego autora przy okazji. Taka już ludzka natura - lepiej jest doczepić się wad niż docenić zalety. Abstrahując jednak już od czytelników wróćmy do nieszczęsnego autora tekstu który możliwe że posiada talent, jednak kompletnie nie wie jak go wykorzystać.

Pisaniem tekstów param się od dobrych kilku lat. W zasadzie gdy wróciłem do naprawdę nałogowego słuchania rapu zacząłem też pisać teksty, początkowo były to wylewy wersów dyktowanych przez coś co nazywamy weną. Chyba  każdy przeżywa ten etap, teksty wydają się być świetne i bardzo ciekawe. Jednak wraz z poznawaniem coraz lepszych raperów i studiowaniem ich warsztatu dochodziłem do wniosku że nadal jestem za słaby aby wrzucać swoje teksty i tak jest do teraz, choć technicznie nie mam już sobie nic do zarzucenia. Ale nie o tym ta notka.

Tak więc czytając i analizując teksty innych raperów możemy szybko wyciągnąć odpowiednie wnioski i nauczyć się czegoś nowego. Oczywiście nie każdy potrafi składać wielokrotne rymy nawet jeśli wie jak się do tego zabrać, przyczyną jest brak wprawy w pisaniu lub po prostu brak takich możliwości "umysłowych". W tym momencie trzeba już zaznaczyć, że jednak niezbędne jest posiadanie pewnego poziomu IQ aby napisać gniotącą jaja pod względem techniki zwrotkę.
Sprawdzając jak robią to inni możemy szybko zauważyć kilka wzorcowych stylów od których powinniśmy zacząć pisanie. Jako przykłady przedstawiał będę polskich raperów aby łatwiej można było dostrzec np. rymy dokładne.


Klasyczne podwójne końcowe - Jest to minimum w obecnych czasach i czy to nam się podoba czy nie polski raper który obecnie nawija na pojedynczych jest po prostu słaby technicznie. Najlepszym przykładem stosowania tego typu rymów są teksty Małpy - w poniższym przykładzie fragment "Ponad horyzont":

Małpa - Ponad horyzont:

"Codziennie wstaję rano przybić piątkę kumplom
By załatwić sprawy zanim znowu zwątpię w jutro
Zanim alkohol honor nasz splami jak sukno
Oni spłoną, ja zaleję świat łzami i wódką
I choć czasem im głupio wciąż chcą być sobą
A świat ich rani choć powinien dla nich być nagrodą
Bo choć zdali egzamin z bycia kimś dla kogoś
Każdy z nich musi wciąż płacić czymś za młodość"

Jak łatwo zauważyć w trzecim dwuwersie konstrukcja jest mocno naciągana przez wykorzystanie dwa razy słowa "być". Jednak jest tam zastosowane jeszcze jedno rozwiązanie. W szóstym wersie można wyłapać rym wewnętrzny "rani" - "dla nich". Nadaje to dynamiki tekstowi który nawijany stale w takim samym układzie rymów przez rapera  ze słabym flow staje się po prostu nudny.


Podwójne krzyżowe - Są to rymy podwójne które mówiąc prostymi słowy nie stykają się ze sobą. Często spotykane są rymy krzyżowe dzielące w wyraźny sposób wersy na dwie części.  Jako przykład mogą posłużyć wersy Buki w kawałku "Skazani na samotność":

Sumastyli - Skazani na samotność:

"Ja chcę być na tej ścianie, pisać ten list do świata,
bo nic mi nie pozostaje, a zatem ciągle tam wracam,
lecz dalej zawodzi pamięć, zanika farba, atrament
i znowu sam tu zostaję, czytając własny testament. "

W drugim dwuwersie można znaleźć ciekawe rozwiązanie. Słowo "pamięć" rymuje się niedokładnie z "atrament" tak samo jak i "zostaję" z "testament". Jednak autor tekstu zastosował rymy dokładne na końcu wersów dzięki czemu widać wyraźnie które słowa miały w jego zamierzeniu zostać odebrane przez słuchacza jako rymy.


Potrójne - Przykład dobrej techniki. Pod względem technicznym każdy raper piszący potrójne rymy jest warty uwagi.
Buka(tak, znowu on) - "Oni mówią samotność":

Buka = Oni mówią samotność:

"Oni pokazali jak mam żyć, ja chyba nie chcę tak,
którędy iść, dzisiaj pieprzę ich świat,
nie mam nic, z krzyku tylko zdarte gardło,
ale nim wstanie świt po cichu powiesz że było warto. "

Co prawda rymy tutaj zastosowane są bardzo ubogie(składają się w większości z tylko jednej sylaby) jednak jest to dość dobry przykład potrójnych.

W tym samym kawałku jest świetny przykład rymów okalających:

Buka - Oni mówią samotność:

"studzi hałas zanuci budzik,
byś ze snu się obudził i zobaczył, że to działa,"

Jak widać słowo "hałas" znajdujące się w środku pierwszego wersu rymuje się z końcowym wyrazem drugiego wersu - "działa". Podobnie jest ze słowami "budzik" - "obudził". Taka konstrukcja to przykład bardzo dobrej techniki której nie można w zasadzie nic zarzucić. Rymy okalające użyte w niewłaściwy sposób często źle brzmią, tutaj przydatne jest już bardzo dobre akcentowanie podczas nawijki aby słuchacz łatwiej dostrzegł tak trudny rym.


Poczwórne - Wyższa szkoła jazdy. Rymy poczwórne napisane z sensem to oznaka zajebistości ich autora. Jako przykład niemal idealny posłużą wersy refrenu z kawałka "Złodzieje czasu" Trzeciego Wymiaru.:

Trzeci Wymiar - Złodzieje czasu:

"Niechciani, nielubiani jak koszmary w snach
Zakazani jak dla karawany czarny szlak
Skazani by godzinami sami kradli czas
Złodzieje czasu"

Co prawda wraz z poczwórnymi znalazły się tu również wewnętrzne stojące obok siebie jednak słowa w wersach są tak ułożone że nie sprawia to problemu w zlokalizowaniu rymów.


Teraz nadszedł czas na opisanie kilku niestandardowych konstrukcji.


Monorym - nazywany inaczej rymem wielokrotnym. Konstrukcja często wykorzystywana przez początkujących tekściarzy którzy myśląc że cała zwrotka napisana na tych samych końcówkach jest dobra. Najlepszym przykładem jak złym jest to pomysłem jest nieszczęsna zwrotka Rahima w "Jestem Bogiem"(NIE WZORUJ SIĘ NA TYM):

Paktofonika - Jestem bogiem:

" W pełni poczytalny
Za czyny swe odpowiedzialny
Jak Ty nieprzemakalny
Pędzi tu jak halny
Wyprzedza świat realny
Nawiedza wirtualny
System binarny
Materiał łatwopalny
..."

Darujmy sobie resztę tego tekstu. Pomijając słabiutką treść forma tutaj również leży. Proste rymy nawet przy wykorzystaniu niebanalnych wtedy słów jak "wirtualny" czy "binarny" pozostają proste, tego nie da się zmienić.
Oczywiście nie oznacza to że nie można wykorzystać dobrze monorymu. Dobrze wykorzystany monorym to wplatanie wewnątrz wersów kilku słów rymujących się ze sobą wykorzystując przy tym inne rymy w końcówkach. Aby monorym dobrze brzmiał nie należy też go nadużywać. Osobiście uważam że cztery wersy na monorymie to granica której bym raczej nie przekroczył ale jest to mocno subiektywna opinia. Aby nie być gołosłownym podam przykład świetnego wykorzystania monorymu.
VNM - "Gra na żywo":

Quiz - Gra na żywo(VNM, W.E.N.A., Karwan):

"Rap niewarty jest tych straconych chwil dzieciaku
Ty pisz mówią ci dziś póki nie śpisz w piachu"


Venom utworzył monorym wewnątrz wersu, w kawałku tym wers z monorymem wykorzystany wraz z tzw. przerwą w bicie jest swego rodzaju punktem zwrotnym  jego zwrotki.


Wielokrotne wewnętrzne - Na czym to polega? Oczywiście na zamieszczeniu podwójnych/potrójnych/itp. rymów w obrębie jednego wersu. Taki schemat powielony w kilku wersach wraz z odpowiednim akcentowaniem bardzo wyróżnia ten fragment tekstu podczas nawijki. Charakterystycznym przykładem są tutaj wersy PeeRZeta z kawałka "Schowek":

PeeRZet - Schowek:

"Nie wiesz o czym kurwa gadam matole to nie bragga matole,
raczej krav maga przy stole, opuścił schowek pierdole
on lubi tortury na kole, będziesz błagał o koniec
skóra naga na dole, uwaga, uwaga to chore "Rymy okalające zostały opisane już wcześniej.Wbrew pozorom warto znać różnorodne układy rymów i dobrze je przećwiczyć dzięki temu łatwiej będzie wyłapać ciekawe rozwiązania w tekstach raperów oraz wykorzystać je samemu w dowolny sposób. Oczywiście teksty w rapie nie muszą utrzymywać żadnych schematów więc odradzam pisania całych zwrotek na jednej konstrukcji.

Jeszcze na koniec kilka przydatnych linków pod którymi możemy bardzo skrótowo poczytać o rymach:

Najbardziej znany chyba w PL tekst o rymach
Wikipedia

Nick:

Pytanie kontrolne: Kolor czerwonego malucha?

Komentarz:


25 lis 2016 18:10:08
Sprawdz
http://kolororymowanki.blogspot.com/p/teksty_12.html
Author
06 lis 2013 18:11:40
Co z tego, że Nullo? To ma nagle uczynić ten tekst 10x lepszym? Tu są słabe pancze! Wiadomo, technika jest kozacka ale pancze już nie!
Laj
12 sie 2013 01:45:27
to jest nullo 10 minut bragga
gość
14 mar 2013 11:02:09
Żeby dopełnić całości bo bragga bez punchy jest jak chuj bez jaj :P Ale i tak jaranko grane.
Laj
14 mar 2013 10:59:12
Łoooo, nawet nie sądziłem że ktoś tu komentuje haha.

Dobre rymy, na propsie, tylko parę naprawdę dobrych punchy by się przydało he.
Laj
13 mar 2013 14:15:44
Oceń to ;)

Składam do kupy te myśli i biegnę nie będę tu więźniem,
Nikt tu nie będzie mi patrzył na ręce,
Za kare w karetce ty pewne masz miejsce, za czyny nie ręczę
Pierdole pretensje, jako żem MC, wyrwę ci serce i tobie dopowiem więcej
Nie będzie to pogotowie ratunkowe tylko panowie z wieńcem
Wole walki na micy, na skill, bez trzymanki przenoszę na pole walki
To całodobowe na głowę Psajki(Psycho), słowem władam jak Ghandi!
Stawaj do klatki, gotowy do szranki, to tobie pokaże te wyliczanki
Panowie na mowie to powiem że znam się bo robie te wycinanki, rymów
Nie szukam tu dymu, lecz łapie azymut i tylu na tylu tych sukinsynów
W ogóle nie kuma tej sztuki stylu, rozpiera mnie duma ty skurwysynu
Pełno tu kamer, już widzę tą bramę, uciekam, nie czekam z rymami na werbel
Do tego mam talent, to pewne katanę wyciągam i lecą te głowy bezwiednie
Bo siedzi to we mnie konkretnie, zapewnie tu wacki wam rzeźnie
Motylem nie byłem, motylem nie będę, a ty dalej na necie wypisuj te brednie
To tyle ode mnie
Dżejson

Udostępnij na Facebooku Udostępnij na Twitterze